گلیم هرسین

دسته بندی: خبر قالیشویی ,

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، گلیم هرسین در مراسمی دارای گواهینامه ملی نشان جغرافیایی شد که در این مراسم به گلیم سنه، جاجیم خلخال، گلیم نمین، ورنی مغان، آبگینه تهران، نازک کاری سنندج، زیلو میبد و گلیم ارداق این نشان ملی اعطا شد تا مقدمات ثبت جهانی این صنایع دستی فراهم شود.

آنچه که امروز به بخشی از صنایع دستی کشور تحت عنوان نشانه جغرافیایی اعطا شد، نشانه‌ای است که مبدأ کالایی را به قلمرو، منطقه یا ناحیه‌ای از کشور منتسب می‌کند؛ مشروط بر آنکه کیفیت و مرغوبیت یا دیگر ویژگی‌های کالا اساساً قابل انتساب به مبدأ جغرافیایی آن باشد.

ایجاد همبستگی بین اعضای تشکل در چگونگی تولید، حفظ و مراقبت از محصولات بومی منطقه، ارتقای سطح کیفی محصولات بومی در هر منطقه جغرافیایی، برندسازی و آشنایی با بازار و حرکت به سوی اخذ نشان بین‌المللی جغرافیایی از مزایای نشان جغرافیایی ملی است.

شهرستان هرسین در استان کرمانشاه پیش از این با کتیبه بیستون شهرت جهانی یافته بود و با اعطای نشان جغرافیایی به گلیم هرسین، بار دیگر نام این شهرستان ملی با طرح و نقش منحصر به‌فرد گلیم هرسین همچون طرحهای گل‌چینی، گل‌نخودی، روباه و غیره در کشور مطرح شد.

گلیم هرسین از ابریشم، موی بز، گوسفند بافته شده و به شکل سنتی برای پوشاندن زمین، دیوار یا رواندازی برای حیوانات باربر استفاده می‌شود که رنگهای استفاده شده در گلیم همگی گیاهی هستند و گاهی آن را برای جلوه بیشتر و کهنه شدن رنگ، با چای و پوست گردو شستشو می‌دهند.

مدیر تعاونی هرسین گلیم تنوع رنگ، دو رو بودن و نقش و نگار را ویژگی‌های گلیم هرسین بیان و عنوان کرد: با ثبت جغرافیایی گلیم هرسین دیگر هیچ محدوده جغرافیایی نمی‌تواند گلیم هرسین را بافت کند و با کسب این گواهینامه که مورد اعتماد جهانی است مقدمات ثبت این هنر در سطح جهان فراهم می‌شود.

فیروز ناصری نشان جغرافیایی گلیم هرسین را گام نخست در معرفی این منطقه به‌عنوان پایتخت گلیم جهان دانست و بیان کرد: در ادامه باید با تقویت نقشه، نگاره و نوع بافت گلیم هرسین و ثبت جهانی این هنر، هرسین را به‌عنوان مرکز گلیم جهان معرفی کنیم زیرا گلیم هرسین سه تا پنج هزار سال قدمت دارد.

وی حمایت از حقوق مالکیت معنوی و تکنیکهای صنایع دستی، جلوگیری از کپی‌برداری و سواستفاده از طرحهای گلیم هرسین،  ایجاد برند منطقه‌ای برای شهرستان و استان، توسعه هنر گلیم‌بافی، کسب اعتبار جهانی و تجاری‌سازی صنعت گلیم هرسین را از جمله مزایای نشان جغرافیای بیان کرد.

ناصری با بیان اینکه برای ثبت ملی گلیم هرسین مسئولان استان کرمانشاه کمک مالی یا فکری نداشته‌اند اظهار کرد: با واریز هزار فرانک سوئیس مقدمات ثبت جهانی گلیم هرسین در شورای جهانی صنایع دستی آغاز می‌شود که این مبلغ را می‌پردازم تا سال آینده شاهد ثبت جهانی گلیم هرسین باشیم.

البته صنعت گلیم استان کرمانشاه در وضعیت مطلوبی قرار ندارد که نمود این وضعیت نامطلوب را در تعداد پایین شاغلان این صنعت شاهد هستیم. وضعیت نامطلوب این صنعت با وجود دسترسی راحت به مواد اولیه و خیل بیکاران کرمانشاه نشانه عدم درک صحیح مسئولان استان از ظرفیتهای محلی است.

اعطای نشان جغرافیایی به گلیم هرسین و رونق کسب و کار گلیم‌بافی در کنار اصلاح شبکه توزیع گلیم هرسین در بازارهای داخلی و جهانی می‌تواند بخشی از مشکل بیکاری در استان کرمانشاه را برطرف کند.

منبع:خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط
نظرات
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 17 =

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پشتیبانی پاک مهر در وبسایت منتشر خواهد شد.