قالی آذربایجان در تحقیقات ملی

دسته بندی: خبر قالیشویی ,

به گزارش نصر، نوزدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان ها، از تاریخ 30 آذرماه تا دوم دیماه در اهواز با شعار، رسانه ملی، شبکه های استانی، محور رشد و توسعه پایدار برگزار شد.
به پایه این گزارش؛ در این جشنواره “امید بنام” – محقق مجموعه قالی آذربایجان -، به عنوان برگزیده بهترین پژوهش بخش منجر به تولید، با موضوع قالی آذربایجان آیینه فرهنگ و هویت، شناخته شد.
مجموع آثار مورد بررسی قرار گرفته در این جشنواره از سراسر کشور؛ تعداد یک هزار و ۵۷۵ اثر بود که از این میان ۳۴۱ اثر در حوزه سیما، ۴۴۰ اثر در حوزه صدا، ۴۴۳ اثر در حوزه خبر، ۲۶۰ اثر در حوزه موسیقی و شعر و ۹۱ اثر در حوزه پژوهش بوده است.
این گزارش می افزاید: تحقیقات قالی آذربایجان که تاکنون 26 قسمت از آنها منجر به ساخت مستند شده، با هدف اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ و هنر قالی منطقه آذربایجان تهیه شده است.
“امید بنام” در این باره می گوید: در این تحقیقات، برخی نکات تاریخی، جغرافیایی منطقه در کنار هویت شهری و اقلیمی مناطق، بررسی عملکرد اساتید تولید قالی، طراح، رنگرز و روفه گر و برخی صنوف مرتبط مورد نظر قرار گرفته است.
محقق مستند قالی آذربایجان در ادامه گفت: همچنین افزون بر تحقیقات انجام شده که منجر به تولید مجموعه مستند شده است؛ بررسی قالی های منطقه آذربایجان در موزه های داخل و خارج از کشور بصورت تحقیقات کتابخانه ای ومیدانی در طول چندین سال به انجام رسیده است.
“بنام” این تحقیقات را گامی موثر در راستای احیاء هویت و برند قالی آذربایجان برشمرد و افزود: گرچه در سالهای گذشته توجه زیادی به تحقیقات در خصوص مستند سازی قالی منطقه صورت نگرفته بود؛ ولی خوشبختانه با شرایطی که شبکه استانی آذربایجان شرقی ایجاد کرد، توانستیم این آثار را در حوزه قالی این منطقه بسازیم.

وی همچنین با اشاره به سری جدید این مستند ها گفت: تحقیقات 14 قسمت جدید مستند قالی آذربایجان به پایان رسیده و به زودی شاهد برنامه ریزی و تولید آن خواهیم بود.
 گفتنی است؛ مستند قالی آذربایجان در نوزدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان ها
که در شهر اهواز برگزار شد؛ حائز کسب مقام برتر و لوح تقدیر شد.

منبع:خبرگزاری نصرنیوز

مطالب مرتبط
نظرات
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 10 =

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پشتیبانی پاک مهر در وبسایت منتشر خواهد شد.