فرش کردن مسجد هرات

دسته بندی: خبر قالیشویی ,

هرات (پژواک،۶ اسد۹۴): کار قسمت سوم خشت فرش بام های مسجد جامع تاریخی هرات، با کمک مالی اتاق تجارت و صنایع این ولایت آغاز گردید.

سعد خطیبی رئیس اتاق تجارت و صنایع هرات، به آژانس خبری پژواک گفت که دو قسمت این پروژه قبل از این به اتمام رسیده بود و با تکمیل قسمت سوم، خشت فرش تمام بام های این مسجد به پایان می رسد.

 به گفته وی، مطابق با این طرح، حدود ۲۵۰۰ متر از بام های این بنای عظیم تاریخی در این مرحله با خشت فرش می شود.

خطیبی افزود: “با یک شرکت قرارداد کردیم که هر متر خشت پخته را ۱۳۷۵ افغانی(حدود ۲۳ دالر) تهیه کند و ما امیدوارهستیم تا پایان سال، کارخشت فرش بام ها به پایان برسد.

رئیس اتاق تجارت و صنایع هرات خاطر نشان کرد که هزینه هر سه قسمت که حدود ۲۰۰هزار دالر می شود و تمام این پول از سوی این اتاق پرداخت شده است.

مسوولان محلی قبل از این گفته بودند که پروژه فرش کردن خشت بر روی بام های این مسجد، بعد از آن روی دست گرفته شد که کاه گل کاری و ایزوگام این بام ها نتیجه مطلوب نداشت و ریزش باران و برف، باعث آسیب جدی این بنای بزرگ شده بود.

مستمند غوری آمر حفظ آبدات تاریخی هرات، با استقبال از این اقدام تاجران گفت که فرش کردن خشت های پخته بر روی بام های مسجد، مانع از نفوذ رطوبت به داخل سقف و دیوارهای این بنا می شود.

به گفته وی، استفاده از خشت، بام های مسجد را صدها سال از خطر نفوذ آب باران و برف حفظ می کند.

محمد آصف رحیمی والی هرات نیز با ابراز خرسندی از این ابتکار تاجران گفت که اداره محلی از هیچ تلاشی برای حفظ این بنای بزرگ اسلامی و دیگر آبدات تاریخی هرات دریغ نخواهد کرد.

بر پایه معلومات ارایه شده از سوی اداره آبدات تاریخی هرات، این بنای تاریخی که قدامت آن به بیش از ۱۴۰۰ سال می رسد، در زمینی به مساحت اضافه از ۴۶ هزارمترمربع اعمارگردیده است و در دوران زمام داری غوریان و تیموریان با معماری منحصر به فرد بازسازی شده است.

این مسجد که در شهر کهنه هرات قرار دارد، دارای ۴۶۰ گنبد،۱۳۰رواق، ۱۲ گلدسته، چهار ایوان، چهار دروازه، چهار کتیبه بزرگ کاشی کاری شده می باشد که به آیاتی ازقرآن و اشعار عرفانی مزین شده است.

منبع:آژانس خبری پژواک

مطالب مرتبط
نظرات
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + یازده =

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پشتیبانی پاک مهر در وبسایت منتشر خواهد شد.