شیب ملایم رکود فرش در مشهد

دسته بندی: خبر قالیشویی ,

هم اینک شهرستانهای سبزوار، خوشاب و داورزن با 12 هزار بافنده فرش فعال در قالب مجتمعها و کارگاههای خانگی یکی از قطبهای تولید فرش دستباف در خراسان رضوی است.
فرش دستباف این منطقه در سه طرح سنتی قدیمی، نائین و تبریز در شکلهای گلیم فرش، قالیچه، زراونیم، ظریف باف، پادری، گبه، فرشهای تزئینی و بزرگ پارچه تولید می شود. یک دار قالی شامل تخت، پایه، شانه، دستگاه و زنجیر است که نصب آن حدود 4 میلیون ریال هزینه دارد.
فرش دستباف این منطقه بیشتر در ابعاد 6 و 9 مترمربع و ماهانه 600 مترمربع فرش در طرح تبریز، 2 هزار مترمربع در طرح نائین و 100 مترمربع در طرح سنتی قدیمی تولید می شود.
مدتهاست که تار و پود دار قالی فرش دستباف منطقه غرب خراسان رضوی سست شده و این صنعت در سرازیری رکود قرار گرفته چنانکه حدود 2 هزار کارگاه نیمه متمرکز فرش نیمه فعال شده اند و بسیاری از جامعه بافندگان فرش که 95 درصد آنان را زنان خانه دار تشکیل می دهند به سبب مشکلات مختلف این شغل را رها کرده و به مشاغل کاذب و یا سایر حرفه ها روی آورده اند.
یک بافنده فرش در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: قیمت مواد اولیه تولید فرش زیاد شده بطوری که در یک فرش 6 متری که 2،5 کیلوگرم چله ابریشم مصرف می شود در یک ماه اخیر قیمت چله از پنج میلیون و 775 هزار ریال به هفت میلیون و 500 هزار ریال افزایش یافته است.
مریم جراحی افزود: این در حالی است که توجه به صنعت فرش یکی از عوامل اشتغال برای زنان روستایی و منبع درآمدی پایدار برای خانواده محسوب می شود.

منبع:خبرگذاری ایرنا

مطالب مرتبط
نظرات
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 1 =

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پشتیبانی پاک مهر در وبسایت منتشر خواهد شد.