رابطه صنعت فرش با چهارمحال و بختیاری

دسته بندی: خبر قالیشویی ,

چهارمحال و بختياري به عنوان يکي از استان‌هاي صاحب سبک در صنعت فرش کشور قلمداد مي‌شود.

فرش‌هاي دستباف اين استان که ۸۰ درصد آن از طريق پايانه صادراتي استان‌هاي تهران، تبريز و اصفهان به کشورهاي عربي حوزه خليج فارس، آمريکا، چين و برخي کشورهاي اروپايي صادر مي‌شود.

دکتراي پژوهش هنر، عضو هيئت علمي دانشکده هنر و معماري دانشگاه آزاد نجف آباد و کارشناس فرش افسانه قاني گفت: استان چهارمحال و بختياري با تنوع فرهنگي و هنري خود يکي از مناطق با سابقه درزمينه توليد فرش در کشور است که توليداتش به لحاظ مرغوبيت و تنوع طرح و نقش، معروفيت بين‌المللي دارد.

قاني افزود: فرش از ديرباز در اين استان سرآمد بوده و به لحاظ درآمدزايي، ارزش افزوده و مصاديق هنري پس از کشاورزي و دامپروري حرف هاي زيادي براي گفتن دارد. فرش بافي استان چهارمحال و بختياري با قدمتي حدود ۲۰۰ ساله آوازه نيکويي در جهان داشته و بيشتر کشورهاي صاحب هنر؛ اين گونه فرش ها را به خصوص در انواع خشتي و قابي، به خوبي مي شناسند.

وي علاوه بر کيفيت مواد اوليه و بافت، تنوع طرح و نقش، نبوغ ويژه در رنگرزي گياهي و با ثبات(استفاده از روناس، برگ مو، پوست انار، پوست گردو و اسپرک، دوغ در رنگرزي خانگي و کارگاهي)، از جمله نقاط قوت فرش اين استان دانست و تصريح کرد: طرح هاي خشتي، قابي(سرو و کاج و قاب سماوري)، لچک ترنج(گل مينا و کف ساده)، محرمات، شکارگاهي، ماهي درهم و بي بي باف از معروف ترين طرح هاي فرش اين استان مي باشند.

عضو هيئت علمي دانشکده هنر و معماري دانشگاه آزاد نجف آباد تاکيد کرد: چهارمحال و بختياري به عنوان يکي از استان هاي صاحب سبک در صنعت فرش کشور قلمداد مي شود که توليدات آن در سبک هاي يلمه، گل پتو، اولاد، لري باف، چالشتري و گبه از طريق پايانه صادراتي استان هاي تهران و اصفهان به کشورهاي عربي حوزه خليج فارس، آمريکا، کانادا، آلمان و برخي کشورهاي اروپايي صادر مي شود.

قاني با اشاره به تعداد واحدهاي فعال فرش استان تصريح کرد:يک اتحاديه تعاوني هاي فرش دستباف روستايي، هشت شرکت تعاوني فرش دستباف روستايي، يک شرکت تعاوني فرش دستباف شهرکرد، شرکت سهامي فرش ايران، حدود ۴۰ واحد توليد متمرکز و نيمه متمرکز، قريب به ۴۰ فروشنده فرش و انجمن طراحان فرش دستباف در اين استان در اين امر، مشغول به فعاليت هستند.

منبع:خبرگزاری تی نیوز

مطالب مرتبط
نظرات
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پشتیبانی پاک مهر در وبسایت منتشر خواهد شد.