جوانان بوکانی فعال در عرصه فرش

دسته بندی: خبر قالیشویی ,

به گزارش خبرگزاری شبستان از ارومیه، حسن قشقاوی، معاون وزیر امور خارجه عصر امروز(2دی) در مراسم رو نمایی از فرش سفید صلح در بوکان با بیان اینکه صلح و دوستی جهانی خواسته و  آرزوی تمام مردم ایران است، گفت: اینگونه حرکت های ارزشمند در راستای صلح و دوستی می تواند گامی برجسته در تحقق آرزوهای دوستی و صلح جهانی باشد.

وی افزود: فرش سفید صلح بوکان به عنوان دومین فرش ایرانی به سازمان ملل تقدیم می شود.

این مسئول اضافه کرد: جوانان از ظرفیت های عظیمی برخوردار هستند و باید با تقویت آنها در مسیر اعتلای فرهنگی و سیاسی کشورمان تلاش کنیم.

قشقاوی خاطرنشان کرد: بوکان در سال های اخیر میزبان مهاجران بوده است و این نشان از سخاوتمندی و داشتن روحیه مدارا گری است.

وی با بیان اینکه با دعوت نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در مراسم شرکت کرده ام، گفت: بوکان شهر عروسان سفید بخت و سفید پوش صلح و دوستی است.

در ادامه مراسم، محمد قسیم عثمان، نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی، گفت: این فرش ثابت کرد که می توان به جوان بوکانی میدان داد و این فرش نه تنها ندای جوانان بوکان بلکه ندای جوانان ایران برای صلح است.

وی ادامه داد: رسیدن به صلح و اتحاد از اهداف مردم است که امیدواریم به این مهم برسیم.

گفتنی است،این فرش توسط بافندگان بوکانی در 2 رنگ سفید و سبز زیتونی جهت نمایش دائمی در سازمان ملل متحد با نقش مزین به 196 کبوتر بافته شده است؛ کبوترهایی که حامل شاخه‌های زیتون و پیام آور صلح ایرانیان به شمار می روند.

این فرش در 2 تخته جداگانه و به صورت مکمل هم با 12 و 16 متر مربع مساحت بافته شده و در بافت آنها از نخ و چله ابریشم با رج 70 استفاده شده است.

فرش 16 متری در ابعاد 2 در هشت متر با 16 میلیون گره، یک نوار حاشیه ای به صورت کبوترهای جفتی و کره زمین که در احاطه کهکشان راه شیری قرار دارد، بافته شده است.

قطعه دوم این فرش نیز در ابعاد سه در چهار متر با بیش از 12 میلیون گره به شکل کره زمین بافته شده است و یک کبوتر در حال پرواز که در منقارش شاخه زیتونی دارد به عنوان نماد صلح و دوستی در آن به چشم می خورد.

در تار و پود این فرش بی نظیر که 18 فرشباف ماهر بوکانی در بافت آن مشارکت کرده اند، کلمه صلح به 105 زبان دنیا نوشته شده است.

این فرش که حامل پیام های « نه به جنگ و خونریزی »، « آری به صلح » و «سلام به مهر و محبت»است، از سوی مردم شریف ایران به جهانیان تقدیم می شود

منبع:خبرگزاری شبستان.

مطالب مرتبط
نظرات
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 10 =

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پشتیبانی پاک مهر در وبسایت منتشر خواهد شد.