افزایش استحکام نخ ابریشم باافزودن گرافین

دسته بندی: خبر قالیشویی ,

بریشم، الیافی طبیعی است که توسط نوزاد کرم ابریشم تولید می شود و به دلیل استحکام مکانیکی و زیبایی آن کاربرد زیادی در منسوجات دارد.
به گزارش سرویس ترجمه نساجی امروز، بر اساس مطالعاتی که به سرپرستی ینگینگ ژانگ از دانشگاه چینهوا انجام شده، با افزودن گرافین که یک نانوذره کربنی است به برگ شاه توت مورد تغذیه کرم های ابریشم، می توان نخ های به مراتب محکم تر و سخت تری حاصل کرد.
گرافین به دلیل پتانسیل کاربردی زیادی که در زمینه های انرژی، الکترونیک، پزشکی و غیره داراست، یک “ماده اولیه اعجاب انگیز” به شمار می رود. محققان محلول آبی حاوی 2/0 درصد وزنی نانوتیوب کربن و یا گرافین را بر روی برگ های شاه توت اسپری کردند و پس از آن که پیله کرم ابریشم تنیده شد، ابریشم حاصل را جمع آوری کردند. در تولید ابریشم، جمع آوری الیاف ابریشم نوریس مرسوم و متعارف است؛ در نتیجه تغذیه کرم ابریشم با نانوتیوب کربن و گرافین بسیار ساده تر از عمل کردن ابریشم معمولی پس از جمع آوری آن با نانومواد حل شده در حلال های شیمیایی می باشد.
سختی ابریشم عمل شده با کربن دو برابر ابریشم معمولی بوده و میزان تحمل تنش در آن ها پیش از پارگی حداقل 50 درصد بالاتر است.
تیم تحقیقاتی ژانگ ساختار و رسانایی حرارتی الیاف ابریشم عمل شده را پس از حرارت دهی آن به منظور کربونیزه کردن پروتئین ابریشم تا 1050 درجه سانتی گراد(1922 درجه فارنهایت)، مورد بررسی قرار دادند و در یافتند که بر خلاف ابریشم عمل نشده، جریان الکتریسیته را از خود عبور می دهد. علاوه بر آن اسپکتروسکوپی و تصاویر میکروسکوپی نشان داد که ساختار کریستالی الیاف ابریشم اصلاح شده منظم تر است.
روش فوق روشی آسان برای تولید انبوه الیاف ابریشم با استحکام بالا بوده و گامی به سوی آینده هیجان انگیز تکنولوژی های قابل پوشیدن می باشد که می تواند زندگی افراد را در جهت مثبت تغییر دهد.
به گزارش سرویس ترجمه نساجی امروز، پتانسیل کاربردی پوشاک تهیه شده از منسوجات هوشمند بیشتر از پوشاک تهیه شده از مواد اولیه متداول و سنتی است. از یک پارچه رسانا که در آن از الیاف ابریشم عمل شده با کربن استفاده شده می توان در بیومکانیک استفاده کرد و میزان کشش و فشار وارد شده بر نقاط مختلف بدن ورزشکار را به او نشان داد. این پارچه ها همچنین در زمینه پوشاک الکترونیک نیز کاربرد دارند.

 منبع:شرکت سهامی فرش ایران
مطالب مرتبط
نظرات
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − یازده =

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پشتیبانی پاک مهر در وبسایت منتشر خواهد شد.