هویت دار شدن فرش های زنجان

دسته بندی: خبر قالیشویی ,

به گزارش روز پنجشنبه واحد خبر روابط عمومی سازمان، صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، ناصر فغفوری با اعلام این خبر افزود: با توجه به سابقه دیرینه، فرش زنجان و اشتغالزایی و ارزش افزوده این صنعت مورد توجه مسئولان استانی بوده و یکی از اهداف استان ارتقای جایگاه فرش زنجان است.
وی با اشاره به برنامه های عملیاتی انجام شده در سال جاری اظهار کرد: در 9 ماهه سال جاری 8 میلیون و 500 هزار دلار صادرات فرش با مبدا تولید این استان ثبت شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد 18 درصدی برخوردار بوده است.
فغفوری در خصوص پایش فرشبافان استان یادآور شد: پس از انجام عملیات پایش، قالیبافان واقعی در استان شناسایی شده به طوری که هم اکنون 11 هزار بیمه شده فرش در استان وجود دارد که امیدواریم شاهد افزایش این تعداد در استان باشیم.
به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هم اکنون 3 طرح و نقشه اختصاصی زنجان طراحی شده و در حال بافت است.
وی با اشاره به راه اندازی موزه دائمی فرش دستباف در استان تصریح کرد: با راه اندازی نخستین موزه دائمی فرش دستباف استان تا پایان سال جاری، شاهد تجمیع سیاست های حمایتی از قبیل آموزش، تامین مواد اولیه، ثبت نقشه های جدید، طراحی و شناسنامه دار کردن دارهای قالی در استان خواهیم بود.
فغفوری خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های انجام شده در نیمه نخست سال 96 اقداماتی در زمینه پایانه صادراتی و توسعه صادرات فرش انجام خواهیم داد.
وی افزود: هم اکنون مهمترین مقاصد صادراتی فرش پشمی زنجان کشورهای چین و ژاپن و فرش ابریشم کشورهای حاشیه خلیج فارس، برزیل، کانادا و آمریکا است این موضوع حکایت از جایگاه ویژه فرش زنجان در دنیا دارد.
فغفوری با اشاره به عملیات شناسنامه دار کردن دارهای قالی گفت: با شناسنامه دار شدن دارهای قالی، بافندگان واقعی فرش استان شناسایی شده و سیاست های حمایتی متمرکز بر این افراد می شود، همچنین فرش بافته شده دارای هویت شده و خریداران در داخل و خارج از کشور می توانند با اطمینان خاطر فرش مورد نظر خود را خریداری کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: امیدواریم با برنامه ریزی های و اقدامات انجام شده در راستای شناسایی ظرفیت های بالقوه و بالفعل فرش زنجان، در سال آینده هویت و برند قابل قبولی از فرش زنجان به بافندگان، خریداران و مردم استان ارائه کنیم.

منبع:خبرگزاری ذاکر

مطالب مرتبط
نظرات
ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پشتیبانی پاک مهر در وبسایت منتشر خواهد شد.